Elindult a Gyergyói Digitális Archívum, ahová bárki feltöltheti régi fényképeit
Az úgynevezett digitális világ előtt készült fényképeket gyűjti egy helyre, rendszerezi és teszi hozzáférhetővé a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum az általa létrehozott gyergyoidia.ro oldalon, amelynek tartalommal való feltöltéséhez keres önkénteseket.
Arra kérik a gyergyószékieket, hogy a dobozokban vagy fényképalbumokban őrzött családi képeket, vagy bármilyen más fényképet töltsenek fel a jelzett weboldalra, megadva hozzá a fotók „történetét”: kiket ábrázolt, mikor, milyen alkalommal és hol készült, és más olyan információkat is, amelyek érdekesek lehetnek. Egyedüli feltétel, hogy a kép Gyergyószékhez kötődjön, az itteni településeken készült kép legyen, vagy itteni embereket örökítsen meg.
Az intézmény mellett működő Pro Múzeum Alapítvány egy széles körű kezdeményezést indít el. Amellett, hogy mindenkinek megadják a lehetőséget saját képeik feltöltésére, önkénteseket keresnek, Gyergyószék településeiről, akik az ott található fotóanyagot összegyűjtik, digitalizálják és feltöltik. Az alapítvány a Bethlen Gábor Alaptól pályázati úton nyert összegből vásárolt minőségi szkennereket, amelyeket az önkénteseknek adnának használatba, ezzel segítve a fényképfeldolgozást. A fotófeltöltés nem bonyolultabb és nem vesz el több időt, mintha például a Facebookra posztolna ki valaki egy képet. Itt azonban szakszerűen kell kategorizálni, hogy később bármikor visszakereshető, és szakemberek által is hozzáférhető, használható legyen a képállomány.
A gyergyoidia.ro egyelőre még tesztüzemmódban van, pár száz kép került fel eddig rá, és technikai fejlesztések is szükségesek még a felületen, de jövőtől maximális, mindenki által hozzáférhető kapacitással indul el, hogy bárki hozzáadhassa a maga családi és egyéb fényképeit, illetve kereshesse, böngészhesse a remények szerint nagyobb léptékben bővülő tartalmat.
Miről szól a DIA?
A DIA (Digitális Interaktív Archívum) a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum által indított közösségi felület, egy interaktív fotóarchívum. Célunk a Gyergyói-medence képi örökségének megőrzése, közkinccsé tétele. A folyamatosan bővített archívum minden egyes fotóját igyekszünk a legpontosabban ellátni információkkal a készítés idejét, helyét, a kép témáját illetően. Éppen ezért azt reméljük a felhasználóktól, hogy hozzájárulnak ezen információk gazdagításához: ha bármi hasznosat tudnak egy-egy fotóval kapcsolatosan, kérjük, szóljanak hozzá!
A DIA bárki számára elérhető és használható. Tisztelettel kérünk mindenkit, aki olyan régi fotókat őriz, melyek a Gyergyói-medence településeihez bármilyen módon köthetők, hogy töltse fel az archívumba, építsük együtt azt a képet, melyet a DIA a térségünkről alkot. Egy-egy ismert épület fotója, egy utcakép vagy természeti érdekesség mellett ugyanúgy fontos lehet egy-egy családi fotó is, hiszen végső soron Gyergyó mi magunk vagyunk, a családjaink, felmenőink vagy éppen gyerekeink.